duyurular

Akademi Ödülleri (OSCAR) En İyi Yabancı Film Türkiye Adayı Duyurusu

Bu yıl 91.’si düzenlenecek olan Akademi Ödülleri (OSCAR) için Türkiye ‘En İyi Yabancı Film Türkiye Adayı’  seçim takvimi belirlenmiştir. Süreç geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Sanatsal Etkinlikler Komisyonu (SEK) tarafından yürütülecektir. 1 Ekim 2017 – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında ticari gösterime çıkmış/çıkacak olan filmler aday gösterilebilirler. Akademi Ödülleri (OSCAR) kuralları gereğince filmin, ticari amaçlı olarak birbirini takip eden şekilde en az yedi gün süre ile gösteriminin yapılması gerekmektedir.
Seçici kurul tarafından değerlendirilecek filmlerin başvuru formu ve şifreli online izleme linkinin ya da 17 adet dijital (DVD ya da harici bellek) kopyasının 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar SEK sekretaryasına (SE-YAP veya FİYAB ofisine) ulaştırılması gerekmektedir.
Filmlerin yapımcıları, seçici kurul üyeleri için 30 Temmuz 2018 gününe kadar ayrıca özel gösterimler organize edebilirler.
Seçici Kurul, ASİTEM, BİROY, BSB, FİYAB, SENARİSTBİR, SETEM, SESAM, SE-YAP, SİNEBİR, TESİYAP Sinema Meslek Birlikleri’nin yanı sıra ÇASOD, FİLMYÖN, SENDER, SİNESEN, SİYAD, SODER ve KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SİNEMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ temsilcilerinden oluşmaktadır. Seçici Kurul, “En İyi Yabancı Film Türkiye Adayı”nı en geç Ağustos sonuna kadar açıklayacaktır.
Sanatsal Etkinlikler Komisyonu
İLETİŞİM
Adres: Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, Cumhuriyet Mah. Ergenekon Cad. No: 10 Ahmet Bey Plaza, Kat: 6
Harbiye/İstanbul
Tel: 0 212 246 33 22
E-Posta: info@sek.org.tr