FESTİVALLER İSTANBUL’DA 2018

Se-Yap Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin 2014 yılından bu yana yürütmekte olduğu “Festivaller İstanbul’da” projesi 2018 yılında da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi.

Festivaller İstanbul’da 2018, Cannes, Berlin, Venedik, San Sebastian, Locarno, Sundance, Rotterdam, ve Toronto Film Festivalleri’nin yanı sıra Busan Film Festivali ile de işbirliği gerçekleştirdi.

Ocak ayında başlayan projenin ilk aşamasında Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası, Cannes Film Festivali Yönetmenlerin 15 Günü, Venedik Film Festivali, Venedik Film Festivali Eleştirmenler Haftası, Venedik Film Festivali Venedik Günleri, San Sebastian Film Festivali seçicileri İstanbul’a gelerek izlemeleri gerçekleştirdi.

İstanbul’a gelen konukların film izleme yaptıkları dönemler şu şekildedir.

16 – 19 Ocak 2018, Pierre Simon Gutman – Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası

3 – 6 Mart 2018, Arnaud Gourmelen, Cannes Film Festivali Yönetmenlerin 15 Günü

3 – 6 Haziran 2018, Giona Nazzaro Venedik Film Festivali Eleştirmenler Haftası

6 – 8 Haziran 2018, Gaia Furrer Venedik Film Festivali Venedik Günleri

6 – 9 Haziran 2018, Paolo Bertolin Venedik Film Festivali

20 – 23 Haziran 2018, Roberto Cueto San Sebastian Film Festivali

Locarno, Toronto ve Busan Film Festivalleri için, festival yarışma yönetmeliklerine uygun filmlerin linkleri toplandı ve festival temsilcileriyle paylaşıldı.

APSA Asya Pasififik Televizyon Ödülleri ile geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da işbirliği gerçekleştirildi.

Projenin ikinci aşamasında Berlin Film Festivali ana yarışma ve yan bölüm seçicileri İstanbul’a geldi. Rotterdam Film Festivali için festival yönetmeliğine uygun filmlerin linkleri gönderildi.

Proje kapsamında geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen toplantıların notlarına Festivaller İstanbul’da Toplantılar başlığından ulaşılabilir.

Proje hakkındaki sorularınızı seyap@se-yap.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Projenin amacı nedir? 

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP) tarafından düzenlenen “Festivaller İstanbul’da” projesi, dünya ve uluslararası prömiyerlerini yapmamış yeni Türk filmlerini Cannes, Berlin, Venedik, Toronto, San Sebastian, Rotterdam ve Sundance gibi dünyanın en önemli film festivallerinin programcılarına sunmayı ve bu festivallerdeki Türk filmlerinin sayısını artırmaya amaçlamaktadır.

Projenin amaçları:

  • Türkiye sinemasının uluslararası önemli festivallerdeki görünürlüğünü artırmak
  • Sinema filmi yapımcıları ile festival programcıları arasında iletişim kurmak
  • Uluslararası festivallerin resmi ve yan bölümleri ile ilgili sektördeki farkındalığı artırmak
  • Mesleki toplantılarla sektörel iletişimi ve dayanışmayı artırmak

Proje kapsamına ne tür filmler girmektedir?

Dünya ve uluslararası prömiyerlerini gerçekleştirmemiş uzun metraj filmler bu proje kapsamına dahil olabilir.

Kısa filmler başvurabiliyor mu?

“Festivaller İstanbul’da” projesi kapsamında kısa film başvuruları kabul edilmemektedir.

Belgesel filmler başvurabiliyor mu?

Sinemada gösterime uygun nitelikte uzun metrajlı belgeseller başvuruda bulunabilirler.

Dünya prömiyeri ve uluslararası prömiyer nedir?

Dünya prömiyeri, daha önce hiçbir şekilde izleyici önüne çıkmamış filmdir. Uluslararası prömiyer, daha önce Türkiye dışında hiç bir yerde gösterilmemiş filmdir.

Başvurudan sonra festivallerden ne zaman haber alırım?

Filmler programcılar tarafından seyredildikten sonra, başvuran filmlerden bir bölümü kısa listeye alınacak, diğerlerine seçilmediğine dair resmi yanıt gönderilecektir. Kısa listeye alınan filmler, festival komitelerindeki diğer seçiciler tarafından izlendikten sonra yapımcılarına festivaller tarafından direkt haber verilecektir. Seçim süreci programcılar tarafından belirlendiği için haber alma süreleri konusunda herhangi bir bilgi verebilmemiz mümkün olmamaktadır.

Filmim henüz bitmedi, başvurabilir miyim?

Prensip olarak büyük festivallerin hepsi work in progress (yapım aşamasındaki) projelerin başvurusunu kabul etmektedirler. Ancak Se-yap olarak tavsiyemiz, mümkün olduğunca kurgusu kitlenmiş, belirli bir seviyede renk düzeltmesi ve ses tasarımı yapılmış bir kopyasıyla başvurmanız olacaktır. Filmler, DCP veya Blu-Ray kopyalardan sinema ortamında seyredileceği için filminizin post prodüksiyonu tamamlanmış son halini veya post-prodüksiyonun tamamlanmasına çok yakın bir versiyonunu göndermenizi tavsiye ederiz.

Filmimin İngilizce altyazısı yok. Ne yapmalıyım?

Filminizin İngilizce altyazılı Blu-Ray veya DCP kopyası yoksa filminiz festival programcıları tarafından seyredilmeyecektir.