TELİF HAKKI TOPLAMA

Meslek Birliğimizin hukuk danışmanı Avukat Murat Turhan – Turhan Turhan Hukuk Bürosu ve yönetim kurulu üyelerimiz tarafından aşağıda özet ve detayını bulacağınız dokümanı hazırladık. Yapımcı meslek birliklerinin hangi telif hakkını toplayarak dağıtabileceklerine dair kısa bilgiler bulacaksınız.

Yapımcı Meslek Birlikleri üç temel başlıkta telif hakkı toplayabilir ve dağıtabilir, 

1) Yeniden İletim

2) Şahsi Kullanım Bedelleri (Copyright Levy)

3) Oteller (odalar – yeniden iletimin bir parçası olarak)

1) Yeniden İletim Nedir?

Bir medya hizmet sağlayıcı tarafından sunulan yayın hizmetinin bütününün veya büyük bir bölümünün, kullanılan teknik araç ne olursa olsun alınması ve eş zamanlı olarak değişiklik yapılmadan iletilmesi olarak tanımlanır. ( Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 4. madde) Basit bir örnek vermek gerekirse, salı akşamı prime time’da X kanalında yayınlanacak olan YY isimli bir film bu yayın ile eş zamanlı olarak kablo tv, mobil tv, uydu v.s. mecralarda da gösterildiğinde YY filmi yeniden iletilmiş (retransmitted) olur.

Yeniden iletim hakkı elde etmenin şartları,

1) Eserin televizyonda yayınlanması,

2) Eserin bağlantılı hak sahiplerinin meslek birliğine üye olması (sadece meslek birlikleri bu hakları tahsile yetkilidir).

Yeniden iletime konu olan mecralar, kablo tv, dijital platformlar, mobil platformlar, oteller olarak sayılabilir.

2) Şahsi Kullanım Bedeli (Copyright Levy)

Yasal bir eser kopyasının (müzik cd, dvd, blu ray, oyun v.s.) ticari amaç güdülmeksizin (aile içi kullanım, bilimsel araştırma amaçlı kullanım v.s.) kopyalanması – çoğaltılmasına “şahsi kullanım için çoğaltma” denir. Bu yolla çoğaltılan kopyalar “korsan” muamelesi görmemektedir. Hak sahiplerinin bu durumdan mali kayba uğramamaları için boş cd, dvd, kaset gibi mecraların veya kopyalama için kullanılan cihazların (hard disk, flaş bellek, mp3 player, dvd yazıcı gibi) üretici ve ithalatçılarından alınan bedele “Copyright Levy” – Özel Kopyalama Harcı denir.

Sanal Kopyalama Bedeli adı altında toplam ne kadar paranın toplandığı bilgisi sektör tarafından bilinmemektedir. Şahsi Kullanım BEdeli “Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Numarası” olarak adlandırılan bir genel sınıflandırma çerçevesinde toplanmaktadır. Bu tarife devlet tarafından belirlendiği, toplandığı ve tamamı “Kültürel Amaçlı Faaliyetler” için ayrıldığından şu anki mevcut yasal düzenlemeyle Şahsi Kullanım Bedeli’nin meslek birlikleri tarafından toplanarak hak sahiplerine dağıtılması mümkün değildir.

3) Oteller

Otel odalarında bulunan TV’ler yolu ile yayınlar yeniden iletilmektedir. Otellerde oda sayısı üzerinden ve otelin fiyat skalasına bağlı olarak yeniden iletim kapsamında bir telif bedeli tahsil edilmesi gerekmektedir.

Metnin detaylı versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.