Sinemacılardan Bakan Günay’a ziyaret

yazar:

kategori:

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sinema alanında faaliyet gösteren meslek birliklerinin bir araya gelmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “İstanbul’da yeni bir mekan oluşturduk. Orada bütün meslek birlikleri bir arada, aynı yerde olacak” dedi.

Sinema sektöründe faaliyet gösteren, 15 Ocak 2010′da sinema sektöründe yaşanan takip ve lisanslama sorunlarının aşılması için bir araya gelerek “Güç Birliği” oluşturan, Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), Televizyon ve Sinema Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP), Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP), Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR), Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (BSB) ve Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY) başkanlarını makamında kabul etti.

Kabulde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger de hazır bulundu. Bakan Günay, her alanda dayanışmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, sinemacıların da bir araya gelmesinin önem taşıdığını vurguladı.

Günay, “Benim gençlik yıllarımdan kalan güzel bir slogan vardır, ‘Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yıkamaz’ diye. Bir anlamda onun bugüne yansıması. Fikri mülkiyet alanında hak elde edebilmenin yolu, birlikte ve örgütlü olmaktan geçiyor. Bu alanda bireysel olarak hak talep etmek ve kazanmak, hukuken de fiilen de biraz zor” diye konuştu. Müzik dünyasında birlik konusunda önemli adımlar atıldığını ifade eden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sinema alanında da bunun atılmış olması son derece sevindirici. Biz bu alandaki örgütlenmeyi bütün gücümüzle destekliyoruz. Meslek birlikleri için İstanbul’da yeni bir mekan oluşturduk. Orada bütün meslek birlikleri bir arada, aynı yerde olacak. Bütün birimler 4 katlı bir binada faaliyet gösterecek. Bizim de İstanbul’da yeni bir adresimiz olacak. Böylece bundan sonra ben de sinema dünyasının içinde daha fazla yer almış olacağım. Çok keyif verici, telaffuzu bile hoş.”

“Sinema bir ülkenin tanıtımı için çok önemli ”

Sinemanın çok kitlesel bir sanat dalı olduğunu dile getiren Bakan Günay, “Geçtiğimiz günlerde ifade etmiştim, eski bir düşünür diyor ki; ‘Hayat çok acımasız, hayatı yaşanabilir hale getiren sanattır.’ Çok güzel bir söz… Sinema bu sanat dalları arasında en kitlesel ve kalıcı olanı. Bir ülkenin kendisini tanıtması açısından da sinema, üzerinde özenle durulması gereken bir alan” dedi.

Günay, küçük katkılara rağmen, sektörün yaşadığı sorunlara rağmen, son yıllarda başarılı çalışmalara imza atıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bunu milletim adına selamlıyorum. Uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönüyoruz. Bu, çok gurur verici bir şey. İnşallah 21. yüzyılda milletler böyle komutanlarla kahramanlarla değil, sanatçılarla tanıtacaklar kendilerini. Bu, insanlığın geliştiği bir çağa doğru yürümenin işareti olacaktır. Ben 21. yüzyılda böyle bir gelişme bekliyorum. Sinema sektöründeki arkadaşlarımızın bir çatı altında toplanmaları çok güzel bir gelişme. Umarım birlikte güzel şeyler yaparız.”